هنر وهنرمندان کرمانشاه

انتشار تجارب هنری شخصی ومعرفی هنروهنرمندان کرمانشاه

روش ساخت کاغذ ابروباد

کاغذ ابروباد :

کاغذی رنگ شده با نقش آفرینی های بسیلر زیباست که نقشهای آن چون ابر وباد باهم تداخل نموده وبسیلر زیبا است وهمانطوریکه قبلا هم گفتیم برای خوشنویسی وجلدسازی وصحافی وقطعه سازی وقطاعی و....سایر تزیینات هنری از آن استفاده می شود که مراحل انجام آن را از ابتدایی آن را حتی کودکان خردسال نیز میتوانند بیاموزند ومراحل بالای آنرا استادان زبردست همکم میتوانند انجام دهند  گهگاه استادانی از گوشه وکنار به ایما واشاره راه ابروباد سازی را بیان نموده ویانگاشته اند که چون در لفافه بیان شده  وعملا انجام راهنمایی های آنان بسیار دشوار است .لذا بر آن شدم تا به یاری خدای متعال با تفصیل راه ساختن آن را مشروحا بیان دارم :

           بطورکلی رسم براین است که رنگ مایع را برروی مایعی آهار دار می ریزندوسپس کاغذ رابدون معطلی برروی آن زده برمی دارند وخشک میکنند  البته در قدیم برای تهیه رنگهای پودری وحل کردن آن زحمات زیادی کشیده میشد که امروزه با وجود رنگهای حاضروآماده برای نقاشی کار بمراتب آسان تر شده است .مراحل ساخت کاغذ ابروباد از ابتداتادرجات بالارابیان می داریم . درسینی معمولی قدری آب بریزیدوسپس قدری رنگ وآبرنگ به آن اضافه کنید وکاغذ معمولی را روی آن زده وزود بردارید. می بینید که نقشی کمرنگ وزیبا برآن افتاده . اما این رنگ آمیزی چند عیب دارد : اول آنکه چون آبرنگ است به کوچکترین آب ورطوبتی رنگ باخته وازبین میرود.دوم آنکه آبرنگ در آب حل شده ونقش چندانی روی آب نمیزند  حال اگر بجای آبرنگ لز روغنی مخصوص نقاشی روی بوم استفاده کنید کیفیت کار بالاتر میرود . برای این کار بهتر است رنگ روغنی را با نفت سفید یا سایر محلولها رقیق نموده وروی آب بریزید وباچوبی در آن حرکت ایجاد کنیدوسپس کاغذ را روی آن قرارداده وبردارید . این رنگ آمیزی اولا ثابت است (چون از رنگ روغنی استفاده شده ) وبا آب شسته نمی شود وثانیا چون هم رنگ وحلال آن باآب حل نمی شود نقوش آن واضح تر بنظر میرسد البته ایراد این کارهم در این است که چون آب روان است وحالت آهار ندارد نقوش را در خود حفظ نمیکند ورنگها زود باهم قاطی شده ونقوش ازبین میروند . برای بهتر شدن کیفیت کار بجای آب باید ار ماده ای باقابلیت آهاری وماده ای سفت تر استفاده میکنیم  مثل لعاب برنج یا ماستی که با قاشق بهم زده باشید ویکد ست شده باشد ویااز لعاب نشاسته استفاده کنید که به ترتیب زیر میتوانید تهیه کنید : ابتدا مقداری نشاسته را با آب بهم زده وخوب بهم میزنید تا نشاسته باآب حل شود سپس روی حرارت ملایم  آرام بهم زده تا قوام بیاید ومایعی مثل فرنی بدست آید (سعی کنید مایع بیشتر روی حرارت نماند ) چون سفت وغیر قابل استفاده میشود بعد از حرارت با سرعت همچنان مایع را بهم بزنید تاسرد شده ورسوب نکند وسپس چند رنگ را با حلالهایی مثل نفت یا تینر وبنزین و.... رقیق نمایید وبا قطره چکان یا هر وسیله دیگر روی مایع نشاسته بچکانید وبعد با چوب یا شانه ای که دنده های آنرا یک در میان شکسته باشید روی آن بکشید وطرح هایی با سلیقه خودتان ایجادنمایید _البته سعی کنید زیاد رنگها را بهم نزنید وسریع با یک یا دوحرکت تاروپودی طرح خودرا خلق کرده وکاغذ راروی آن بصورتی که زیرآن حباب ایجادنشود قراردهید تا طرح روی کاغذ بیفتد بعداز برداشتن کاغذ متوجه میشوید که مقداری ازمایع آهار روی کاغذ چسبیده است .

سعی کنید به آرامی با آب سردآنرابشویید البته سعی کنید در زمان شستن یک شیشه زیر کاغذ قراردهیر تا کاغذ پاره نشود . سپس کاغذ را با گیره رخت به طناب آآویزان کرده تا آب آن بچکد  .

بعداز طی این مراحل کاغذ رابا اتو ی ملایم اتوکشی کنید . حالا شمایک کاغذ ابروبا زیبا را ساخته اید

در مراحل بعدی با روشهای بهتری شماراآشنا خواهیم نمود .

+   پیمان ارباب پوری ; ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱/۱٥

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir